Aqua Bella

Studnie głębinowe

Na jakich zasadach działają pompy głębinowe?

Pompa głębinowa służy do pozyskiwania wody pitnej z podziemnego źródła, które znajduje się na głębokości ponad 8 metrów. Montowana jest w studni głębinowej. Urządzenie to jest w całości zanurzone w wodzie. Pompa składa się z układu hydraulicznego i silnika. Zależnie od rodzaju może być wykonana ze stali nierdzewnej, żeliwa, tworzyw sztucznych lub mosiądzu.

W jaki sposób działają głębinowe pompy wirnikowe?

Istnieją różne rodzaje pomp głębinowych. Jednym z nich jest pompa wirnikowa. W tego rodzaju pompie znajduje się wirnik, który zbudowany jest z łopatek osadzonych na osi. Łopatki te wykonane są z metalu lub tworzyw sztucznych. Wirniki mogą być jedno lub wielostopniowe. Najczęściej stosowanym typem jest jednostopniowy. Wielostopniowe wirniki wykorzystywane są w przypadkach, w których koniecznie jest uzyskanie wysokiego ciśnienia wody lub przetłoczenie jej na dużą wysokość. W takich pompach wirniki poruszają się w komorach dyfuzorów, dzięki czemu woda w każdym kolejnym stopniu ma wyższe ciśnienie.

Pompa głębinowa działa dzięki zasilaniu, które jest podawane do silnika. Wirnik znajduje się silniku elektrycznym, który go napędza. Za przeniesienie energii z silnika na wirnik odpowiada sprzęgło. Ruch wirnika wytwarza ciśnienie, dzięki któremu woda przedostaje się w kierunku rurociągu. 

Działanie głębinowej pompy ślimakowej

Innym rodzajem pompy głębinowej jest pompa ślimakowa. W tych pompach wirnik jest zastąpiony elementem rotacyjno-wyporowym. Pompy ślimakowe mogą wytwarzać wysokie ciśnienie oraz są w stanie podnosić wodę na dużą wysokość. Siła z jaką woda jest tłoczona ze studni, zależy od mocy silnika, konstrukcji elementu rotacyjno-wyporowego oraz od jego prędkości obrotowej. Pompy ślimakowe zbudowane są tak, że w ich przypadku nie ma konieczności stosowania zaworów zwrotnych. Woda nie ma możliwości cofania się z instalacji do studni. Budowa pompy ślimakowej jest mniej skomplikowana niż pompy wirnikowej. Pompy ślimakowe mogą pracować w pozycji pionowej lub poziomej, z kolei pompy wirnikowe pracują jedynie w pozycji pionowej. Sposób pracy tego typu pompy jest podobny jak w przypadku pomp wirnikowych.